СУМСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

estfuck
filfuck

НОВРУЗ-БАЙРАМ У ПЕДАГОГІЧНОМУ

IMG 6201 e4a3021 березня 2019 року у Сумському державному педагогічному університеті відбулося святкування дня весняного рівнодення та Міжнародне свято Навруз-байрам, організоване колективом студентів з Туркменістану, відділом міжнародних зв’язків та відділом соціальної та культурно-масової роботи.

Представники факультету іноземної та слов’янської філології та фізико-математичного факультету Умбарова Нілуфар, Абилова Гулміра та Джумаєв Шагелді взяли участь у програмі НА ЧАСІ: РАНОК, де розповіли широкому загалу глядачів Сумщини про особливості святкування Новрузу в Туркменістані.

Традиції святкування Новрузу в усіх країнах схожі. Так, в Киргистані, Казахстані, Таджикистані, Туркменістані та Узбекистані зберігся звичай обкурювати житла димлячими гілочками арчі в ніч на свято, щоб вигнати злих духів.

Перед національним святом слід покаятися в гріхах, пробачити борги і примиритися з недругами. Усі домашні роботи, пов'язані зі святом, у тому числі прибирання, прикрасу житла зеленими гілками граната і яблуні, приготування святкових блюд, за традицією, завершують напередодні.

Звичай розпалювати ритуальні вогнища, факели і свічки зберігся до наших днів для проведення символічних обрядів очищення до настання свята.

Вогнища розпалюють на вулицях міст і сіл, і люди, за традицією, стрибають сім разів через одне вогнище або через сім вогнищ по одному разу. За звичаєм, в ніч перед святом, люди, щоб очиститися від гріхів, що накопичилися за рік, окропляють один одного водою і перестрибують через проточну воду.

За традицією, за святковим столом збирається вся сім'я - у свято подають різноманітні блюда з баранини, курки, яєць і риби, рясно приправлені різними прянощами.

Асортимент блюд відрізняється залежно від регіону, але є продукти і магічні предмети, символізуючі світло, непорочність, достаток, родючість і щастя в Новому році, які в обов'язковому порядку мають бути усюди.

У свято обов'язково подають ритуальні ласощі сумаляк (солодова халва) - її готують з соку пророщених зерен пшениці, додаючи цукор і борошно, а також домашній хліб, мигдаль, горіхи, сир, молоко, яйця, фарбовані в зелений колір.

На стіл, за традицією ставлять дзеркало і свічки за кількістю членів сім'ї, які повинні самі догоріти, піалу з водою, в якій плаває зелений лист, посудина з трояндовою водою і Коран.

Традиційні солодощі в Новруз-байрам - шекербура, бадамбура, пахлава, гогал тощо, а також солодкий плов, заправлений кишмишом і сухофруктами.

Гостям, що прийшли на свято, хазяїн, за традицією, простягає блюдо з ледве пророслим зерном, - його поїдання символізує залучення до відродження усього живого.

У свято діти, зазвичай, ходять до сусідів і співають пісні про Новруз, отримуючи за це солодощі. На вулицях панують святкові веселощі - виступають артисти, змагаються юмористи, звучать пісні і жарти.

О 15 годині в актовій залі СумДПУ імені А.С. Макаренка відбувся концерт, де всі бажаючі могли ознайомитись з особливостями культури інших національностей. Пісні, танці та навіть показ моди, і все це у виконанні іноземних студентів. З привітальним словом до студентів і гостей
заходу виступила виконуюча обов’язки ректора університету,
професор Л.В. Пшенична. Кращі студенти були відзначені грамотами університету.

На концерт були запрошені гості з інших закладів вищої освіти міста Суми та області, а також представники місцевого та обласного телебачення.

Святкування Новрузу вже стало традиційним для нашого університету, зал був вщент заповнений, а всі глядачі залишились неймовірно задоволені.

З повагою, С.С. Дєнєжніков

IMG 6208 5cbac           IMG 6211 a3345