Сьогодні відзначають Всесвітній день психічного здоров’я (World Mental Health Day) або День ментального здоров’я у світі та в Україні.
Саме в цей день потрібно звернути увагу на проблеми, пов’язані з психічним станом людини та привернути увагу на важливість збереження та зміцнення ментального здоров’я.
Напередодні свята 8 жовтня та 9 жовтня фахівці психологічної служби провели психо-профілактичні онлайн заняття зі студентами першої та другої зміни навчання на тему: «Психологічні техніки для відновлення ментального здоров’я» приурочені до Всесвітнього дня Психічного здоров’я.
Під час онлайн заняття учасники мали можливість ознайомитися та спробувати ефективні психологічні техніки для відновлення ментального здоров’я. Познайомилися з базовим протоколом 4 стихії для опанування навичок саморегуляції при стресі. Протокол передбачає послідовність чотирьох елементів «Земля – Повітря – Вода – Вогонь», головне завдання якого є повернення людині відчуття контролю та знизити вплив стресових реакцій.
Кожного разу практикуючі вправи ми знижуємо рівень стресу та запобігаємо накопичуванню реакцій на нього.
1 стихія «Повітря» – керуємо своє дихання, коли людина відчуває стрес, вона перестає дихати, або ж дихання стає прискореним і поверховим. Для тіла це сигнал тривоги. Стабілізація дихання (через дихальні практики) дозволяє знизити інтенсивність реакції.
Зверніть увагу! Дихання – починаємо з видиху, особливо в ситуації гострого стресу; або з акцентом на видих (довгий видих, короткий вдих). Надто глибоке, інтенсивне дихання підсилює фізіологічні реакції, тоді як завданням є – їх зниження, щоб людина могла з ними впоратись. Принцип швидкої стабілізації нормального ритму дихання – видих має бути довшим за вдих! Центр тіла активується. Увага – на центр.
2 стихія «Вода» – поповнюємо водний баланс. Під час стресу ми не відчуваємо, як наші слизові оболонки пересихають, тому що частиною екстреної реакції на стрес (симпатична нервова система) є відключення травної системи. Тому, коли людина починає «виробляти» слину, знову вмикається травна система (парасимпатична нервова система) і реакція розслаблення. Стрес може спричинити зневоднення, а зневоднення може стати причиною стресу. Щоб вийти із цього замкненого кола, потрібно пити більше води, чаю чи іншої рідини. Психологічний момент: людина відволікається від негативних емоцій, зосереджується на процесі пиття.
3 стихія «Вогонь» – повертаємо здатність мислити. Коли людина перебуває у стані емоційного «затоплення», вона втрачає контроль, і над своїм тілом також. Завдання – повернути їй відчуття контролю, зокрема над своїми тілесними проявами (люди звикли контролювати тіло), що, в свою чергу, знижує вплив стресових реакцій. Заземлення тут – це стабілізація свого фізичного стану. Під час стресу людина має тунельний зір – не може бачити широко, помічати, що відбувається навколо, і не може ухвалювати відповідальні рішення. У такі моменти в очах горить вогонь. Тому варто покрутити головою з боку в бік, подивитися на якийсь великий предмет на кожному боці й називати їх.
4 стихія «Земля» – відновлюємо контроль над тілом. Тривога завжди призводить до підвищення м’язового тонусу, а розслаблення м’язів завжди знижує тривожність. У момент травматичних подій тіло дуже напружується, стискається, тому необхідно дати йому розслаблення й відчуття керованості. Відновити зв'язок із тілом та реальністю допоможе Прогресивна м’язова релаксація за Джейкобсоном це проста методика проти стресу та тривожності.
Психічне здоров'я – це стан психічного благополуччя, яке дозволяє людям справлятися з життєвими стресами, реалізовувати свої здібності, навчатися й працювати, а також робити внесок у життя суспільства. Це невід'ємний компонент здоров'я та благополуччя, який є основою нашої індивідуальної та колективної здатності ухвалювати рішення, будувати стосунки та формувати світ, у якому ми живемо.
Збереження психічного здоров'я – це процес, який вимагає уваги і зусиль, але він дуже важливий для досягнення якості життя і благополуччя. Звертайте увагу на своє емоційне і психічне самопочуття і здійснюйте кроки для його поліпшення.
Пам’ятайте, що Психологічна служба Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка завжди поруч, щоб у Вас була можливість отримати підтримку!
Підписуйтесь на нашу сторінку https://www.instagram.com/openheartspu/ Цей профіль, ми створили для того, щоб у підписників була можливість задавати хвилюючі питання анонімно❤
Приєднуйтесь до нашої спільноти, щоб бути з нами завжди на зв’язку
https://invite.viber.com/?g2=AQBCzC%2FoIP3NjkuM57vVB7LomI0wQyxYsywceB4e8RoPvj9cdjp1530n7jHucel0