25 вересня фахівці психологічної служби та запрошеним соціальним педагогом Анною Крамар Клініки дружньої до молоді, провели он-лайн захід для студентів на тему: «Відповідальні стосунки» приурочений до Всесвітнього дня контрацепції, який щорічно припадає на 26 вересня.
Під час зустрічі учасники мали можливість дізнатися, як події в Україні впливають на сексуальне життя, що варто додати до «тривожної валізки», правила, яких треба дотримуватися; познайомилися з методами контрацепції та методами, коли нічого не має. Після ознайомлення з темою зустрічі учасники мали можливість задати питання кваліфікованим спеціалістам та отримати відповіді на хвилюючі питання. Слід зазначити активну діяльність в обговорені, з залученням чату зустрічі та різноманітності запитань, які стосувалися стосунків між партнерами, ревнощів, підтримки, контрацепції та багато іншого.
В період війни ми по-особливому потребуємо кохання, підтримки та тепла, але кохання це не тільки про задоволення, а перш за все відповідальність!
- Згода на секс.
11 січня 2019 року з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи вступають в силу зміни до Кримінального кодексу України, що посилюють відповідальність за сексуальне та домашнє насильство. Тепер закон чітко визначає базові поняття Кримінального кодексу, пов’язані із сексуальними злочинами, а також чітко визначає покарання за них. Багато хто почав відверто кепкувати щодо положень, звертаючи увагу на пункт щодо згоди на сексуальний контакт. Поява в законі нового терміну «добровільна згода» лише додатково роз’яснює, що якщо особа не бажає вступати в статеві стосунки, то потрібно дати їй спокій; якщо я особисто не хочу займатися сексом – я можу цього не робити і ніхто не має права мене змушувати. Слід зазначити, що «добровільна згода» має дуже важливе значення, особливо у випадку, коли чоловік і жінка перебувають в стосунках чи є подружжям. Адже досить часто один з партнерів сприймає секс як «подружній обов’язок», а не добровільні статеві стосунки. І коли в стосунках є примус до статевого акту – це вже є домашнім насильством, от тільки і кривдник, і постраждала особа не розуміють, що секс без згоди – це зґвалтування, а не подружній обов’язок. Нововведення посилюють захист жінок (чоловіків), які стали жертвами сексуального насильства або зґвалтування від власного свого партнера в подружжі. Зверніть увагу в законі не передбачені письмові акти на згоду, розписки чи свідків, головним є відсутність примусу, а згода вважається добровільною, якщо вона є результатом вільного волевиявлення обох сторін до початку сексуального контакту, з урахуванням супутніх обставин.
- Види контрацепції.
Існує багато різних способів контрацепції. Такі як: оральні протизаплідні таблетки, імплантати, ін’єкції та пластирі; вагінальні кільця; внутрішньоматкові спіралі; презервативи (чоловічі та жіночі); чоловіча та жіноча стерилізація; лактаційна аменорея.
Вони мають різні механізми дії та ефективність у запобіганні небажаній вагітності. При цьому тільки один метод контрацепції, презервативи, перешкоджає як вагітності, так і поширенню інфекцій, що передаються статевим шляхом, зокрема ВІЛ. До того ж усі перелічені методи й засоби запобігання, крім презервативів, вимагають консультації лікаря, а деякі навіть хірургічного втручання.
При виборі способу контрацепції необхідно враховувати: ефективність, надійність, безпечність, доступність, побічні дії, неконтрацептивні ефекти, інші критерії, в тому числі й психологічного характеру.
Наголошуємо, що безпечний та коректний метод контрацепції слід обирати з вашим лікарем, зважаючи на стан здоров’я та особисті потреби й бачення.
- Хвороби, які передаються статевим шляхом.
За даними МОЗ в Україні щороку реєструють близько 400 000 нових випадків сифілісу, гонореї, хламідіозу, герпесу, сечостатевого мікоплазмозу, генітального кандидозу і трихомонозу. Проблему інфекцій, що передаються статевим шляхом не можна відокремлювати від епідемії ВІЛ/СНІД в Україні, оскільки одним зі шляхів передавання ВІЛ-інфекції є статевий. Більше 30 різних бактерій, вірусів, грибків та паразитів, поширюються головно внаслідок незахищених сексуальних контактів, як-от вагінальний, анальний і оральний секс. Деякі інфекції можуть передаватися під час звичайного тілесного контакту, через мікропошкодження шкіри і навіть побутові предмети. Мікроорганізми, що спричиняють інфекції, що передаються статевим шляхом, можуть також поширюватися під час переливання продуктів крові та пересадки тканин. Багато інфекцій, зокрема хламідіоз, гонорея, гепатит B, ВІЛ, папіломавірус, ВПГ-2, сифіліс, можуть передаватися від матері дитині під час вагітності та пологів. Людина може мати інфекції, які передаються статевим шляхом без явних симптомів захворювання. Тому термін «інфекція, що передається статевим шляхом» (ІПСШ) ширше терміна «хвороба/захворювання, що передається статевим шляхом» (ХПСШ/ЗПСШ). Загальні симптоми ХПСШ включають вагінальні виділення, виділення із сечівника у чоловіків, генітальні виразки та болі в животі.
Найбільш патогенними є 8 з понад 30 відомих збудників інфекцій, що передаються статевим шляхом. Наразі можливо цілком вилікуватися від 4 із цих 8 інфекцій, а саме сифілісу, гонореї, хламідіозу і трихомоніазу. Інші 4 інфекції – гепатит B, герпес, ВІЛ та ВПЛ – є вірусними, і позбутися їх повністю неможливо, але завдяки лікуванню їхній вплив можна зменшити.
Численні дослідження свідчать, що наявність інфекції, що передаються статевим шляхом істотно підвищує ризик передавання та інфікування ВІЛ статевим шляхом. Зокрема передаванню ВІЛ сприяють сифіліс, генітальний герпес, гонорея, хламідіоз, трихомоноз, кандидоз, мікоплазмоз та інші венеричні інфекції. Ерозії та виразки, запалення, пошкодження тканин, зумовлені ІПСШ, ослаблюють захист організму від інфікування ВІЛ.
На сьогодні проблема боротьби з інфекціями, що передаються статевим шляхом ще більше загострюється через легковажність та надмірну свободу в стосунках між молодими людьми. Таким чином, найефективнішими заходами профілактики інфекцій, що передаються статевим шляхом є обов'язкове дотримування правил особистої гігієни в інтимному житті та відповідальна статева поведінка.
Зверніть увагу, що за потреби у безкоштовній контрацепції, яку люб’язно надала нам «Клініка, дружня до молоді» можете звернутися до Психологічної служби, кабінет 155 знаходиться на 1 поверсі Корпус А (приймальна комісія, факультет іноземної та слов’янської філології), кожного понеділка з 10:00 до 14:00.
Двері Психологічної служби завжди відкриті для вас!!!
Якщо у вас є запит на проведення просвітницьких тренінгів або профілактичних заходів та консультативної підтримки ви завжди можете звернутися до Психологічної служби.
Психологічна Служба – e-mail:
Підписуйтесь на нашу сторінку https://www.instagram.com
Приєднуйтесь до нашої спільноти
Соціальний педагог – Дарина Олександрівна – 099 221 31 89.
Соціальний педагог – Маргарита Юріївна – 095 321 68 75.
Практичний психолог – Яна Миколаївна – 095 318 42 28.
Практичний психолог – Вікторія Олександрівна – 050 735 03 73.