З 12 жовтня по 16 жовтня 2024 року керівник Центру науково-освітнього партнерства та мережевої взаємодії, професор Олена СЕМЕНОГ у рамках міжнародної академічної мобільності за міжнародним науковим проєктом «Współczesne problemy i wyzwania pedagogów polskich i ukraińskich w warunkach pokoju i wojny» представляла досвід роботи СумДПУ в умовах воєнного часу на міжнародній науковій конференції «Współczesne problemy i wyzwania pedagogów polskich i ukraińskich w warunkach pokoju i wojny» в Інституті педагогіки факультету педагогіки та психології Університету Марії Кюрі-Склодовської (Польща).
URL: https://www.umcs.pl,
Передумовою участі в міжнародній мобільності стала попередня робота «Об’єднання інституцій-партнерів «Педагогічна синергія», в тому числі координатора від Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка О. СЕМЕНОГ упродовж 2022-2024 рр. у науковому проєкті Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України та Інституту педагогіки факультету педагогіки та психології Університету Марії Кюрі-Склодовської. Мета наукових заходів за проєктом - обговорення ролі освіти і викликів освіти країн у контексті динамічних соціальних, політичних змін, актуальних проблем підтримки учнів і вчителів, студентів і викладачів у складних\ кризових ситуаціях.
У заходах взяли участь директор Інституту педагогіки факультету педагогіки та психології Університету Марії Кюрі-Склодовської докт. філософії С. Бира, голова програмного комітету, проф. Р. Бера, ректор UMCS, проф. Р. Добровольський. Надзвичайним болем про розвиток української освіти в полум"ї війни, про ціннісно-світоглядні пріоритети в освітньому процесі були пронизані доповіді Президента НАПН України Василя Кременя
Делегація Інституту педагогічної освіти i освiти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України та СумДПУ, очолювана док.пед.н., проф. член-кор. НАПН України Ларисою ЛУК'ЯНОВОЮ, виступила з доповідями, що відповідала таким напрямам проєкту: актуальні проблеми освіти у світі, сповненому військових і соціальних загроз; культурологічне та аксіологічне виховання молоді; школа та вчитель для учнів з особливими освітніми потребами; робота з обдарованою молоддю; професійна підготовка та професійний розвиток вчителів в умовах нових соціальних й освітніх викликів; професійна підготовка студентів до роботи за допоміжними професіями; досвід та висновки за результатами впровадження дистанційної освіти; педагогіка в умовах сучасних загроз професійному розвитку та середовищу праці; підготовка молоді, яка навчаються за різними напрямами до вимог сучасного ринку праці.
Професор О.СЕМЕНОГ на пленарних заходах висвітлила роботу СумДПУ з питань удосконалення професійної підготовки фахівця в умовах воєнного стану, зокрема змісту фахової і психолого-педагогічної підготовки вчителя; інноваційних технологій підготовки вчителя; форм організації педагогічної практики; інклюзивної складової у професійній підготовці вчителя; моніторингу якості професійної практики вчителя, що є складовою наукового проєкту. На секційних заходах взяла участь в обговоренні актуальних проблем функціонування вчителів, навчання учнів та студентів у нових умовах як в Україні, що перебуває у полум'ї війни, так і в Польщі, яка прийняла найбільшу кількість українських дітей, студентів у час жорстокої війни; проблем академічної та шкільної освіти в умовах кризових ситуацій/війни, подолання мовного бар’єру та культурних відмінностей, створення інклюзивного освітнього середовища, питанням міжкультурної взаємодії та взаємоповаги.
У межах заходу надала інтерв'ю радіожурналістам, що опікувались конференцією в Любліні про життя СумДПУ в час війни.
Заходи відбулись під почесним патронатом Польської Академії Наук і Національної академії педагогічних наук України. Організатори – Інститут педагогіки Університету Марії Кюрі-Склодовської в Любліні, Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України та Академія Вінсента Поля у Любліні; співорганізатори – чотири українські університети.
У межах наукових заходів було уточнено пункти угоди про наукову співпрацю між Інститутом педагогіки Університету Марії Кюрі-Склодовської в Любліні та СумДПУ імені А.С.Макаренка, наукові заходи об'єднання "Педагогічна синергія" Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України, СумДПУ імені А.С.Макаренка, Прикарпатський Національний Університет Ім.В.Стефаника упродовж навчального року. Результати участі в заходах знайдуть відображення в реалізації навчального курсу для аспірантів СумДПУ «Етика наукового пошуку: філософські та мовні аспекти».
Глибоко вдячні польським науковцям за пошанівок і наші спільні проєкти, що є надзвичайно важливим для науково-освітнього партнерства та мережевої взаємодії закладів вищої освіти та наукових установ України і Польщі.
Глибоко вдячна ректору, проф. Юрію ЛЯННОМУ, проректору з науково-педагогічної (накової) роботи, проф. Ользі КУДРІНІЙ за підтримку, можливість узяти участь у наукових заходах у межах міжнародної академічної мобільності.