ПРИВІТ ПЕРШОКУРСНИКИ!
Отже, школа, іспити і тестування позаду. Тепер ви маєте можливість з гідністю назвати себе студентом (студенткою).
Навчання в університеті відрізняється від навчання в школі своїм режимом, змістом освіти, методами і формами навчання, обсягом матеріалу, який вам, потрібно буде вивчити. Певну частину інформації прийдеться оволодівати самостійно. Система навчання в університеті тісно взаємопов’язана з процесом самоосвіти студента.
СТОП ХВИЛЮВАННЯ
Не варто хвилюватися, у перші дні й навіть тижні навчання, напевно, буде відчуття розгубленості, а то й пригніченості — усе навколо незнайоме, велика кількість людей, ще й в поєднанні з навчанням онлайні. Це неприємно, але абсолютно нормальний стан, пов’язаний з адаптацією до нових обставин, що дуже скоро пройде.
Спочатку складно орієнтуватись в тонкощах коридорів і нумерації аудиторій, візьміть собі за правило виходити з дому (або гуртожитку) хвилин на 10-15 раніше, ніж того вимагає час на дорогу до університету. Якщо навчання дистанційне, то обов’язково ознайомтесь з правилами користування онлайн-платформ, хоча б за день до початку занять завантажте необхідні додатки та пройдіть реєстрацію. Обов’язково – створіть корисний блокнот, куди будете нотувати всю важливу інформацію(паролі, контакти, розклад).
Людині потрібні зміни, щоби вона розкрила нові грані своєї особистості. Пам’ятайте, що ви не самотні, та завжди можете звернутися за порадою до адміністрації навчального закладу, куратора групи, викладачів, психологічно служби. Всі ці люди теж були першокурсниками, й знають, як важливо допомогти словом чи ділом тим, хто щойно вступив у доросле життя.
ОРГАНІЗАЦІЙНІ МОМЕНТИ
Ознайомтеся з усіма підрозділами навчального закладу, які можуть знадобитися: директор, заступники директора, аудиторії, завідувач відділенням, бібліотека, читальний зал, їдальня тощо. Дізнайтеся графік їхньої роботи. Дистанційне навчання - дізнайтеся й запишіть прізвища та імена ваших викладачів, керівника вашої групи, одногрупників, їхні мобільні телефони, адреси електронної пошти, особливо старости групи.
Розклад — це основа. На відміну від шкільного, університетський розклад може змінюватися, тому не лінуйтеся заглядати у зміни до розкладу занять.
Канцелярія – стратегічний запас з достатньою кількістю зошитів. Той, хто, не бажає «тягати зайву вагу», пише всі конспекти в один зошит, робить велику помилку: готуватися до іспитів з таких записів буде неймовірно важко. На звороті обкладинки пишіть прізвище, ім’я та по батькові викладача, який читає предмет. На відповідній кафедрі дізнайтеся дні та години, коли він буває в університеті, і внесіть туди ж: коли прийде час здавати реферати та заліки, ця інформація виявиться дуже цінною.
На лекціях дуже корисно мати при собі ручку червоного або зеленого кольору або кольоровий маркер — з їх допомогою можна по ходу справи підкреслювати найбільш важливі формули і визначення, ставити пам’ятні знаки на полях, виділяти нові терміни і т. д.
Якомога швидше треба навчися конспектувати лекції. Це нескладно, головне — розробити систему символів і зрозумілих тобі скорочень. Усі символи разом з розшифровкою запишіть на зворотному боці обкладинки зошита. Конспектуючи, не економте на папері. Залишайте в зошиті поля для додаткових нотаток. Пам’ятайте, що лекція — це не диктант, тому не потрібно записувати за лектором слово в слово. Пишіть лекцію у вигляді тез.
ДРУЗІ ТА КОНТАКТИ
Для адаптації до нового середовища та обставин може знадобитися до двох місяців. Щоби швидше влитися в студентське життя, активніше спілкуйтеся із людьми, питайте викладачів та куратора групи про незрозумілі речі, не відсторонюйтеся від інших студенів. Будьте приязними та доброзичливими, й найголовніше – вірте в свої здібності та в те, що ви цікаві іншим людям. Поспішайте завести знайомство з одногрупниками. Як правило, ці люди стають друзями на все життя. Все в той же корисний блокнот запишіть номери їх телефонів і адреси електронної пошти, особливо телефон старости групи. Не соромтеся дзвонити однокурсникам, щоб уточнити розклад, термін здачі контрольних, рефератів і т. д. Налагодити дружні стосунки в групі та навчальному закладі вам допоможуть доброзичливість, відкритість, небайдужість. прагнення прийти на допомогу, щира посмішка.
ПЛАНУВАННЯ
Організовуйте свій робочий день ефективно. Не відкладайте на потім похід у бібліотеку на виконання практичних та лабораторних завдань. Починайте виконувати завдання від складнішого до легшого. Корисним буде виконувати роботу таким чином, щоби гуманітарні науки чергувалися із точними та природничими – це допомагає кращому засвоєнню матеріалу й переключає увагу таким чином, що ви не втомитеся від одноманітних вправ. У навчанні, щоби не «запускати» матеріал, варто використовувати принцип «швидкої атаки». Якщо важко себе заставити сісти за науку, треба уявити, що чим швидше ви здолаєте «ворога», тим більше часу залишиться на інші справи. Але не варто сидіти за роботою з ранку до вечора. Чергуйте відпочинок та навчання. Краще за все робити невеликі перерви десь на 20-30 хвилин після години роботи. Так із новими силами можна приступити до нової порції завдань.
Запорукою міцної пам’яті та працездатності є здоровий сон. Якщо ви добре спите, то зранку будете відчувати бадьорість та зможете засвоїти більшу кількість матеріалу. Зауважте, що вечері краще вчити щось нове, а от зранку – закріплювати вже вивчене.
Іноді в студентів складається хибне враження, що деякі дисципліни зовсім не дотичні до майбутньої професії. Таке переконання унеможливлює процес активного слухання, що потім призведе до неефективного використання робочого та особистого часу. Адже здавати предмет все одно прийдеться. Незважаючи на суб’єктивну думку щодо значущості навчальної дисципліни, варто враховувати, що навчальні плани і програми складаються з огляду на досвід і потреби практичної діяльності. Тому в доцільності вивчення певного предмета можна переконатись лише під час виконання конкретних практичних завдань. Або й з плином часу.
САМОСТІЙНІСТЬ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
Система навчання в університеті побудована таким чином, що від студентів, в першу чергу вимагають самостійності та вміння планувати свою навчальну діяльність. Вчорашньому школяреві це вдається нелегкою справою: ніхто не контролює, як то батьки чи вчителі у школі, ніхто не змушує готуватися до семінарів, відвідувати лекції, сидіти у бібліотеці.
Виникає хибне почуття повної свободи. Потрібно чітко розуміти, що гнучка система контролю та відвідування занять(підключення на онлайн-платформи) аж ніяким чином не знімає зобов’язань, щодо поточного та семестрового контролю. Потрібно вчитися вірно користатися тою свободою, розрізняти другорядне й першочергове й працювати на своє майбутнє.
Налаштуйтеся на те, що підготовка до сесії починається з першого заняття. На семінарах ведіть себе активно — виступайте з доповненнями, уточненнями, ставте запитання. Якщо при цьому не будете пропускати лекції і будете своєчасно здавати реферати, маєте шанс отримати залік або іспит «автоматом».
Підвищуйте рівень своєї самооцінки, відвідуйте тренінги, профілактичні заходи. Рівень самооцінки також впливає на ваше пристосування у колективі та розкриття здібностей та успіх у навчанні.
Плануйте бюджет, оскільки університет – це новий етап життя, багато першокурсників вперше стикаються із самостійним розподілом фінансів. Для того, щоб ви не потрапляли в неприємні ситуації, вам потрібно планувати правильно власний бюджет, навчитися раціонально витрачати свої кошти для того, щоб якісно харчуватися. Від їжі залежить ваше здоров’я, настрій і розумова та фізична працездатність.
Роки студентства – неповторний час. Це унікальна можливість відвідати театри, виставки, музеї, інші культурні події. Не варто гаяти час – піклуйтеся про те, щоби стати духовною й висококультурною людиною. Беріть участь в суспільно-громадському житті, в заходах навчального закладу, записуйтеся в гуртки та спортивні секції – там ви зможете знайти людей з такими ж інтересами, що й у вас. Це буде чудовою підтримкою.
ГУРТОЖИТОК
Найважче приходиться адаптовуватися до умов навчання в університеті студентам-першокурсникам, які приїхали з інших міст і проживають у гуртожитках, на відстані від батьків. Таким студентам потрібно звикати до самостійності, самоорганізованості і правильно планувати свій час, щоб все встигати. А встигати потрібно багато (відвідувати заняття, виконовувати побутові справи (прибирання, готування їжі, закупи продуктів), підготуватися до лекцій і т. п.).
Шановні першокурсники! Якщо Ви відчуваєте, що Вам психологічно важко, надмірне хвилювання, тривогу, або виникають труднощі у процесі адаптації до навчання, звертайтеся до співробітників Психологічної служби університету: «Головне в такій ситуації – не замикатися в собі!»
ВІДПОЧИНОК
Відпочивайте! Відпочинок допомагає мозку боротися зі стресами. Навчання без відпочинку - шлях до зривів, виснаження нервової системи і хронічної втоми. Завжди треба висипатися перед іспитом. Студентське життя буває один раз в житті, і воно неповторне! В нашому університеті проводяться безліч масових заходів, не лінуйтеся їх відвідувати. Потім буде що згадати!
ВИХІД ЗАВЖДИ Є
Якщо після ознайомлення з порадами, залишились питання, пропонуємо прийти або зателефонувати до психологічної служби!
Отже, якщо є прагнення краще пізнати себе, покращати свій настрій, або у вас виникли певні труднощі, щось турбує , ласкаво просимо до нас!
Кваліфіковані психологи нададуть консультації та допоможуть знайти відповіді на запитання. Соціальні педагоги спрямують у відповідну структуру університету, працівники якої зможуть надати допомогу з питань, відносно навчання.
КОНТАКТИ
Психологічна Служба – e-mail:
Практичний психолог – Яна Миколаївна – 095 318 42 28.
e-mail:
Практичний психолог – Вікторія Олександрівна – 050 735 03 73.
e-mail:
Соціальний педагог – Дарина Олександрівна – 099 221 31 89.
e-mail:
Соціальний педагог – Маргарита Юріївна – 095 321 68 75.
e-mail:
Ми гарантуємо анонімність!