Новини

Психологічна Служба інформує

В Україні триває Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства», яка з 1991 року підтримується міжнародною спільнотою і проводиться з 25 листопада по 10 грудня.

Метою проведення акції «16 днів проти насильства» є привернення уваги громадськості до актуальної для українського суспільства проблеми подолання насильства щодо жінок, домашнього насильства, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми, забезпечення рівних прав жінок і чоловіків та активізація партнерського руху органів державної влади, державних закладів, громадських організацій до проблем насильства в сім’ї та захисту прав жінок.

6 грудня відзначається день Вшанування пам'яті студенток, розстріляних у Монреалі. У 1970-1980-хх роках багато жінок навчалися у технічних ВУЗах Монреалю та Канади, саме після трагічних подій цього дня, чоловіки Канади в 1991 році започаткували Білу Стрічку як символ активізму проти насильства над жінками та дітьми.

6 грудня 1989 року чоловік, озброєний напівавтоматичною зброєю, увійшов до аудиторії машинобудування в Політехнічній школі Монреаля. Відокремивши жінок від чоловіків, він відкрив вогонь по жінках, вигукуючи: «Ви всі феміністки». Чотирнадцять молодих жінок було вбито, ще 13 осіб отримали поранення. Потім стрілець направив зброю на себе. У своїй передсмертній записці він звинуватив феміністок у тому, що вони зруйнували його життя. У записці містився список з 19 «радикальних феміністок», яких, за його словами, він би вбив, якби у нього не закінчився час. До нього увійшли імена відомих жінок Квебеку, в тому числі журналісток, телеведучих та профспілкових лідерів.

Ця подія призвела до більш широких дебатів про насильство щодо жінок і посилення контролю над зброєю в Канаді. Після подій 6 грудня була створена Коаліція за контроль над зброєю. Її зусилля сприяли прийняттю в листопаді 1995 року Закону C-68 (федерального закону про контроль над вогнепальною зброєю). Його положення передбачали обов’язкову реєстрацію всієї вогнепальної зброї та надання ліцензій на носіння зброї; створення національного реєстру всієї зброї; перевірку біографічних даних; процеси верифікації та контроль за продажем боєприпасів.

Пам'ять про студенток, розстріляних у Монреалі, має велике значення для громадськості. Вона нагадує нам про необхідність змінити наше ставлення до насильства, пропагувати рівність та забезпечувати безпеку студентів та всіх людей. Ми повинні працювати разом, щоб зробити наше суспільство безпечнішим та видатнішим для всіх.

Насильство щодо жінок та дівчат – одне з найпоширеніших порушень прав людини у світі. Кожна третя жінка (33%) протягом життя, зазнала фізичного та/або психологічного насильства. 86 % жінок і дівчат живуть у країнах, у яких відсутній правовий захист від гендерно зумовленого насильства. Це приголомшливий показник. Ґендерно зумовлене насильство (ҐЗН) є глобальною проблемою, яка існує у всіх країнах у тих чи інших формах, включно з сексуальним насильством, домашнім насильством та торгівлею людьми з метою сексуальної експлуатації.

Гендерно зумовлене насильство (ГЗН) є одним із найпоширеніших порушень прав людини у світі. ГЗН – це насильство, спрямоване проти особи через її гендерну належність, або насильство, яке непропорційно впливає на осіб певної статі. ГЗН зазнають як жінки, так і чоловіки, але серед постраждалих більшість становлять усе ж жінки та дівчата, оскільки це явище глибоко вкорінене в нерівності жінок та чоловіків.

Гендерно зумовлене насильство має різні форми:

  • фізичне насильство (побиття, удушення, штовхання, застосування зброї, напад, вбивство тощо);
  • сексуальне насильство (статевий акт без згоди або спроба його вчинити, згвалтування, сексуальні домагання, торгівля людьми тощо);
  • психологічне насильство (контроль, примус, шантаж, наклеп, словесна образа, переслідування тощо);
  • економічне насильство (псування майна, обмеження доступу до фінансових ресурсів, освіти чи ринку праці, невиконання економічних зобов’язань, як-от ухиляння від сплати аліментів, тощо).

На міжнародному рівні інструментом, що сприяє рівноправності між жінками й чоловіками та має на меті подолання гендерно зумовленого та домашнього насильства є Стамбульська конвенція, основними цілями якої визначено:

  • захист жінок від усіх форм насильства й недопущення, кримінальне переслідування та ліквідація насильства стосовно жінок і домашнього насильства;
  • сприяння ліквідації всіх форм дискримінації стосовно жінок та заохочення дійсної рівності між жінками та чоловіками, у тому числі шляхом надання жінкам самостійності;
  • розробка всеосяжних рамок, політики та заходів для захисту всіх жертв насильства стосовно жінок і домашнього насильства та надання їм допомоги;
  • заохочення міжнародного співробітництва з метою ліквідації насильства стосовно жінок і домашнього насильства;
  • забезпечення підтримки та надання допомоги організаціям та правоохоронним органам в ефективному співробітництві для прийняття комплексного підходу до ліквідації насильства стосовно жінок і домашнього насильства.

Україна ратифікувала Конвенцію 20 червня 2022 року, ухваливши Закон України від 20.06.2022 № 2319 – IX «Про ратифікацію Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами». І сьогодні перед судами, правоохоронними органами, місцевими та регіональними органами влади та неурядовими організаціями стоїть питання щодо імплементації положень Стамбульської конвенції на практиці з метою належного виконання взятих міжнародних зобов’язань задля запобігання насильству стосовно жінок та боротьби з його наслідками.

Якщо людина потерпає від якогось із видів гендерно зумовленого насильства, вона може звернутися в Урядовий контактний центр за номером 1547 (із мобільного або стаціонарного) й отримати там консультацію чи психологічну підтримку.

Зателефонувати можна й на Національну гарячу лінію з попередження домашнього насильства – 116 123 (з мобільного) або 0 800 500 335 (зі стаціонарного), де цілодобово й безкоштовно надають інформаційну, соціально-психологічну та юридичну підтримку.

Також варто викликати поліцію за телефоном 102 або ж звернутися у відділок особисто. Поліція в разі домашнього насильства має повноваження винести кривднику терміновий заборонний припис і скерувати постраждалу (разом із дітьми) до притулку.

6 грудня – це день скорботи та пам'яті про трагедію, яка сколихнула світ. Цей день нагадує нам про важливість боротьби проти насильства над жінками та необхідність створювати безпечне і рівне суспільство для всіх.

Адреса

Сумський державний педагогічний університет імені А.С. Макаренка
Адреса: 40002, Сумська обл., м. Суми, вул. Роменська 87
Телефони: (0542) 68-59-02
Web-сайт: www.sspu.edu.ua
E-mail: rector@sspu.edu.ua

Приймальна комісія

Адреса: 40002, м. Суми, вул. Роменська, 87
E-Mail: prcom@sspu.edu.ua
Тел.: +38 (0542) 22-12-44
        +38 (0542) 68-59-15

Моб.: +38 (093) 256-67-28,
          +38 (099) 601-07-23
viber b306d  
feysbuk pk c9b38   instagram pk e72ca   tik tok pk 9443a


З питань оплати за навчання звертатися каб. 157 (1 поверх факультету іноземної та слов’янської філології) тел.: +380953508578

Аспірантура та докторантура

E-Mail: aspirantura@sspu.edu.ua
Тел.: +38 (0542) 68-59-39

Електронний розклад

Електронний розклад СумДПУ Android додаток

Електронний розклад СумДПУ iOS додаток

Меню

Мій розклад