Новітні комп’ютерні технології та «навчання онлайн» значно змінили життя людства, але й призвели до виникнення такого поняття, як залежність від інтернету, зокрема соцмереж.
З метою профілактики зловживання інтернетом та соціальними мережами, психологічна служба провела 18 лютого онлайн зустріч «Соціальні мережі: популярні додатки та їх вплив на життя людини», де мали можливість отримати рекомендації, як позбутися залежності від соціальних мереж.
Гортаючи стрічку підписок, ми спілкуємося, задовольняємо цікавість, дізнаємося новини, вирішуємо побутові проблеми, знаходимо нові ідеї, висловлюємо власні думки. Але іноді користування соціальними мережами стає надмірним, компульсивним, і захоплення починає негативно впливати на особисте життя, робочу продуктивність й фінансове становище. Якщо говорити про соціальні мережі, залежність виникає тоді, коли ви витрачаєте на них понад годину на день, а реальне життя, люди й захоплення втрачають свою цінність, їм приділяється набагато менше уваги.
Як позбутися залежності від соціальних мереж:
Задати собі чіткі межі
- Встановіть кількість часу, яку ви можете дозволити себе проводити у соцмережах без шкоди для реального життя. Дотримуйтеся її й поступово зменшуйте.
- Використовувати спеціальні додатки або функції смартфона для відстеження кількості часі у соцмережах. Так ви зможете побачити, чи ви витрачаєте на них забагато часу, чи ви відчуваєте негативні емоції, чи ви пропускаєте важливі справи або людей через них.
- Встановіть ліміти на день, тиждень або місяць.
- Оберіть певні години, коли ви дозволяєте собі користуватися соціальними мережами, наприклад, під час перерви або у транспорті.
- Перетворіть соцмережі на винагороду за якусь корисну справу, наприклад, протягом години фокусуйтеся на роботі, не відволікаючись, а потім п’ять хвилин погортайте стрічку.
- Уявіть, що режим користування соцмережами – це як режим харчування: заходьте в них зранку, в обід і ввечері.
- З часом робіть перерви у користуванні соцмережами на цілий день або усі вихідні.
Дуже допомагає позбутися залежності видалення додатків соцмереж зі смартфону. Так ви принаймні не заходитимете в них, коли знаходитеся далеко від комп’ютера.
Проводити час офлайн
Проводити час офлайн потрібно обов’язково без соцмереж. Якщо не можете залишити гаджет вдома, наприклад, вам можуть подзвонити близькі, просто покладіть його на дно сумки або рюкзака, що ускладнити доступ у момент нудьги. Також встановлюйте програмне обмеження на соцмережі, коли йдете на зустріч з друзями. Коли працюєте або займаєтесь іншими справами, покладіть смартфон в іншій кімнаті, а також не тримайте його біля ліжка.
Вимкнути сповіщення
Вимкніть усі сповіщення, окрім повідомлень від близьких. Перевіряйте їх, коли заплановано користуєтеся соцмережами. Дійсно важлива інформація завжди сама вас знайде.
Очистити свої профілі
Однією з мотивацій надмірного користування соцмережами є створення ідеального візуального образу себе для отримання позитивних реакцій та визнання з боку інших. Видалення усіх фото, інформації, дописів – доволі кардинальний, але ефективний крок для подолання залежності.
Розвивати нові звички
Почніть ставитися до соцмереж усвідомленіше. Щоб позбавитися залежності від інтернету, відстежуйте коли вам дуже кортить зазирнути у Facebook, що ви в цей момент відчуваєте: нудьгу, втому, стрес, рутину, емоційний сплеск, небажання займатися роботою.
Спробуйте задовольнити ці потреби альтернативними, кориснішими способами:
- читанням,
- малюванням,
- медитацією,
- проведіть час із родиною,
- займіться спортом,
- творчістю,
- просто відпочиньте, але без смартфону в руках.
Важливо, щоб ця справа була не стільки «корисною для розвитку», а подобалася вам і стимулювала центр задоволення. Опановуйте нові, здоровіші шляхи подолання стресу.
Психологи про соціальні мережі говорять як про сучасний наркотик, тому лікування залежності можливо тільки за умови комплексного підходу, що включає обмеження, перепланування режиму, підтримку близьких і спеціалістів. За допомогою кваліфікованого фахівця ви зможете поліпшити своє психологічне здоров’я, підняти самооцінку, покращити якість життя та соціальні стосунки. Усвідомлене користування соцмережами дозволить вам почуватися більше сфокусованим, спокійним і щасливим!