Старожитні діалекти Сумщини

На факультеті іноземної та слов’янської філології Дня рідної мови викладачі кафедри української мови провели низку заходів, серед яких – лекція доцента Олени Павлівни Кумеди на тему: «Старожитні діалекти Сумщини» для студентів 221 групи.

В опорі на знання з української діалектології викладачка в онлайн режимі цікаво, із застосуванням численних форм наочності, висвітлила особливості північної, східнополької говіркової діалектної зони нашої області. Зокрема, студенти дізналися, що північні райони Сумської області належать співвідносять, як частину північного наріччя, з одним з «історико-етнографічних суперрегіонів» – Поліссям. Загалом етнокультурний ландшафт порівняно молодої (як адміністративно-територіальної одиниці) Сумщини являє собою суцвіття різновекторних історико-культурних стратів та мовних потоків: її північно-західні райони є частиною Східного Полісся, південно-західні входять до ареалу Середньої Наддніпрянщини, південно-східні належать до Слобожанщини, масове заселення якої розпочалося в ХVІІ ст., після Переяславської ради. Уже з перших століть до нашої ери вся територія сучасної Сумської області входила до складу земель, на яких проживали ранні слов’янські племена (зокрема, поляни, древляни, сіверяни і північних волиняни), однак упродовж тривалого часу більш заселеним і стабільним був північно-західний регіон Сумщини – одна з територій колишнього північно-східного наріччя, до нього первісно належала й північна частина середньонаддніпрянського говору. Тож самочевидною є дотичність сумської землі до найдавніших реліктів праслов’янської та праукраїнської культури, значну територію області репрезентують старожитні говірки, особливо в зоні Полісся.