Цього року в Україні вперше проходить Національний тиждень безбар’єрності. Захід організовано в межах стратегії створення безбар’єрного простору за ініціативи Першої леді України Олени Зеленської. Він триватиме з 19 по 25 травня.
Мета тижня – підвищити обізнаність громадян щодо безбар’єрності, показати її значення для розвитку суспільства, а також мотивувати людей долучатися до наявних проєктів та ініціатив.
Головне завдання – сформувати позитивне ставлення до безбар’єрності як до суспільної норми. Адже безбар’єрність – це про зручність для кожного з нас. Це про те, коли можеш.
Що таке безбар’єрність?
Безбар’єрність – це концепція, що передбачає створення умов, у яких усі люди, незалежно від фізичних, сенсорних, інтелектуальних чи інших особливостей, мають рівний доступ до всіх сфер суспільного життя. Це коли кожна людина – незалежно від віку, фізичних можливостей, статі чи інших ознак – може: вільно пересуватись, навчатися, працювати, подорожувати, користуватись онлайн-послугами, брати участь у житті громади та впливати на розвиток країни.
У 2021 році з ініціативи Першої леді Олени Зеленської було ухвалено Національну стратегію зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року.
Цей документ визначає шість ключових напрямків, у межах яких планується формування безбар’єрного середовища.
- Фізична безбар’єрність – створення середовища, в якому громадські споруди та публічні місця, транспорт і послуги є фізично доступними для всіх суспільних груп.
- Інформаційна безбар’єрність – умови, за яких люди, незалежно від їх функціональних порушень чи комунікативних можливостей, мають доступ до інформації в різних форматах та з використанням технологій, що враховують їх потреби та можливості.
- Цифрова безбар’єрність – забезпечення доступу до інформації, комунікації, публічних та інших послуг онлайн для всіх суспільних груп, включаючи літніх людей, людей з інвалідністю, людей, які проживають у сільській місцевості тощо.
- Суспільна та громадянська безбар’єрність – передбачає забезпечення рівних можливостей участі всіх людей та суспільних груп у житті громад та держави.
- Освітня безбар’єрність – створення рівних можливостей та вільного доступу до освіти, включаючи освіту протягом життя.
- Економічна безбар’єрність – забезпечення умов та можливостей для працевлаштування, заняття підприємництвом молоді, жінок, літніх людей, людей з інвалідністю тощо.
Детальніше про безбар’єрність можна дізнатися з "Гайду безбар’єрності".
У межах підтримки цієї ініціативи СумДПУ імені А. С. Макаренка створив відео із використанням жестової мови. Це – простий і доступний спосіб донести інформацію до кожного.
Навчатися ніколи не пізно – можливість зрозуміти одне одного завжди варта зусиль.