Відповідно до Програми розвитку української мови в Сумському державному педагогічному університеті імені А.С. Макаренка, ухваленої на вченій раді від 26 лютого 2024 року (протокол №7), Університет проводить, а також є активним учасником міжнародних та всеукраїнських заходів на підтримку і зміцнення державного статусу української мови.
Упродовж 23 - 27 вересня 2024 року викладачі, співробітники, студенти, аспіранти СумДПУ імені А.С.Макаренка взяли активну участь у другій сесії Потебнянського колегіуму.
П’ятиденна лінгвістична школа, яку організував Інститут мовознавства імені O.O.Потебні НАН України, щодня на 4 години збирала понад 250-280 зацікавлених учасників з різних регіонів, містечок України.
Надзвичайні лекції видатних дослідників акад. НАН України Г. Півторака, чл.-кор. НАН України В.Мойсієнка, проф. А. Даниленка про нові аспекти в дослідженнях історії української мови.
Неймовірні дискусії з історії мови, походження слів, про глибинні родинні звʼязки між мовами, дисципліни історико-філологічного циклу подарували д. ф. н., проф. С.Єрмоленко, д. ф. н., проф. Т.Черниш, д. ф. н., проф. О.Кшановського.
Про мовну політику під час війни та повоєнної відбудови України і як співпрацюють інститути держави, українська наукова спільнота і громадськість, про виклики і шляхи вирішення проблем розповідали Уповноважений із захисту державної мови Т.Кремень та голова Національної комісії зі стандартів української мови Ю.Чернобров.
Уперше почули цікаві факти про особливості сербської мови від д.ф.н. В.Ярмак.
Жваву дискусію викликала лекція про новітні запозичення з англійської мови, яку провели к.філ.н. Л.Белей та к. ф. н., учений секретар Інституту А.Гончаренко.
Для аспріантів важливо було почути і взяти до уваги чимало порад від науковців щодо дисертаційних досліджень молодих науковців, захищених в Інституті впродовж 2023–2024 рр.
Колектив СумДПУ імені А.С.Макаренка висловлює глибоку вдячність колективу Інститут мовознавства імені O.O.Потебні НАН України за потужний науковий форум, за важливі дослідження в умовах воєнного часу.
Особлива повага і пошана директору Інститут мовознавства імені O.O.Потебні НАН України, академіку НАН України, д. ф. н., проф. БОГДАНУ АЖНЮКУ за організацію потужних дискусійних платформ, мовознавчих майстерень.